Navigácia

Školský poriadok Prevádzkový poriadok telocvične Prevádzkový poriadok ZŠ Prevádzkový poriadok MŠ Prevádzkový poriadok ŠvP

Školský poriadok, Prevádzkové poriadky

Prevádzkový poriadok ZŠ

Prevádzkový poriadok Základnej školy v Lazoch pod Makytou

 

Vypracoval: Mgr. Milan Kuchta, riaditeľ ZŠ s MŠ

Dátum: 25.06.2018

Pečiatka a podpis prevádzkovateľa:

Posúdený dňa: Prevádzkový poriadok schválený RÚVZ so sídlom v Pov. Bystrici rozhodnutím č.A/2018/1605-2/HDM zo                                dňa 28.6.2018

 

    I. ČASŤ

Článok I.

Úvodné ustanovenia

1. Prevádzkový poriadok

je vydaný v zmysle § 24 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v súlade s §10 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 527/2007 Z.z. O podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.

 

2. Identifikačné údaje

Názov zariadenia a adresa : Základná škola  s materskou školou
                                Lazy pod Makytou 148, 020 55 Lazy pod Makytou

 

Štatutárny zástupca : Mgr. Milan Kuchta, riaditeľ školy

IČO : 36129771
DIČ : 2021672642

Telefón : 042/4681949   

E-mail : zslazy@zslazy.edu.sk

Zriaďovateľ : Obec Lazy pod Makytou,

                   Lazy pod Makytou 157, 020 55 Lazy pod Makytou

Štatutárny zástupca : JUDr. Ján Mičic, starosta obce

IČO : 00317446

Telefón : 042/4681932

II. ČASŤ

Článok I.

1. Charakteristika zariadenia

Kapacita základnej školy  je 300 žiakov. V súčasnosti základnú školu navštevuje 101 žiakov. 

Popis zariadenia : Zariadenie je umiestnené v účelovej budove. Nachádza sa v obci Lazy pod Makytou uprostred prekrásnej prírody Javorníkov na hranici s CHKO Kysuce.

Na pozemku sa nachádzajú : viacúčelové ihrisko s umelou trávou, telocvičňa, budova dielní s priestormi vyčlenenými ako noclaháreň, budova ŠvP  a ŠJ - MŠ.

Členenie zariadenia : 9 tried, školský klub, 3 špeciálne učebne (počítačová, jazykové laboratórium s knižnicou, projektová učebňa (fyzika, informatika, občianska náuka), školské dielne, telocvičňa.     

2. Dispozičné riešenie a veľkosti vnútorných priestorov (kapacita školy)

Základná škola má na výchovno-vzdelávací proces k dispozícii päť budov: pavilón školy, budovu telocvične, budovu školských dielní, školskú jedáleň s materskou školou. Taktiež môže využívať budovu ŠvP – školy v prírode.

Budova základnej školy je jednoposchodová s prízemím. Všetkých päť budov, ktoré sú uvedené vyššie majú samostatný vchod, nie sú prepojené. Na chodbách pavilónu školy sa nachádzajú skrinky, lavičky a poličky na odloženie osobných vecí.

Na prízemí budovy základnej školy sa nachádzajú 3 triedy prvého stupňa (primárne vzdelávanie) – 61 m², 39 m², 40 m² a trieda určená pre Školský klub pri ZŠ – 61 m². Ďalej sa tu nachádza zborovňa učiteľov, kabinet výchovného poradenstva, kabinet 1.- 4. ročník, kancelárie (administratívny a ekonomický úsek s kanceláriou zástupcu riaditeľa, riaditeľňa), sociálne zariadenia pre chlapcov (24 m², 5 toaliet, 5 pisoárov, 2 umývadlá), sociálne zariadenie pre dievčatá (44 m², 8 toaliet, 4 umývadlá). Sociálne  zariadenia pre zamestnancov sú vyčlenené v rámci tohto počtu.

Na prvom poschodí základnej školy sa nachádza 1 trieda primárneho vzdelávania - 57,3 m², 5 tried druhého stupňa (nižšie stredné vzdelávanie) – 63 m², 57,3 m², 62 m², 62 m², 38 m². Taktiež počítačová učebňa – 20 m², projektová učebňa – 36 m², jazyková učebňa (laboratórium) s knižnicou – 63 m²,  a predmetové kabinety.

Areál školy je ohradený, vstup je možný cez 1 veľkú bránu a 2 malé bránky. Využíva sa na vyučovanie telesnej a športovej výchovy, na záujmovú činnosť ŠKD, ako oddychová zóna a športoviská žiakov.

V areáli sa nachádza: viacúčelové ihrisko s umelou trávou, workoutové ihrisko pre deti od 14 rokov, detské ihrisko pre menšie deti do 14 rokov, oddychová zóna s ohniskom, školský pozemok pri ŠvP, trávnaté plochy – oddychové zóny so stromami a krami, telocvičňa.

Telocvičňa sa využíva sa na vyučovanie povinnej telesnej a športovej výchovy a má samostatný prevádzkový poriadok.

Školské dielne slúžia na vyučovanie predmetu technika, ktorý je povinný pre každý ročník nižšieho stredného vzdelávania s jednohodinovou týždennou dotáciou. Spolu sa v priestoroch dielní vyučuje týždenne 5 vyučovacích hodín v priestoroch kovodielne - 92,6 m² a drevodielne - 71,5 m². Vstup do týchto priestorov je cez hlavný vchod s chodbou a strojovňu – 38,4 m². Ďalej sa tu nachádza kabinet pre školníka – 10 m², sklad CO – 19 m², sociálne zariadenie pre žiakov – 4,5 m² (1 toaleta, 1 umývadlo).

V priestoroch školských dielní je zriadená aj nocľaháreň, podľa potreby nájomcu s ohľadom na pravidlá nerušenia nočného kľudu v obci Lazy pod Makytou. K tomuto účelu sa vždy uzatvára zmluva o prenájme nebytových priestorov.

K dispozícií sú miestnosti o veľkosti – 13,4 m², 19,1 m², 9,5 m² a 19,1 m².  K dispozícií je samostatné sociálne zariadenie – 4,5 m² (1 toaleta, 1 umývadlo), taktiež umyváreň – 9,5 m².

Článok II.

1. Organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti

Realizuje sa v škole v súlade so Zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ako aj Vyhláškou Ministerstva školstva Slovenskej republiky č.320/2008 Z.z. o základnej škole v znení vyhlášky č. 224/2011 Z.z.,

Vyhláškou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 330/2009 Z. z. o zariadení školského stravovania, Vyhláškou Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2009 Z. z. o školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, centre voľného času, školskom hospodárstve a stredisku odbornej praxe.

2. Organizácia režimu dňa

Východiskom pre organizáciu prevádzky je prevádzkový poriadok, školský poriadok, pracovný poriadok, organizačný poriadok, prevádzkové poriadky odborných učební, prevádzkový poriadok telocvične, prevádzkový poriadok ŠJ.

Budova školy je otvorená v pracovných dňoch od 7,00 hod. do 15,30 hod. Budovu ráno otvára školník a večer zatvára upratovačka.

Začiatok a koniec vyučovania je prispôsobený autobusovým spojom a dochádzke žiakov z priľahlých obcí.

Organizácia vyučovania :

Vyučovacie hodiny:                                  Prestávky:

1.hodina:   7,45 – 8,30                                 5 minút

2.hodina:   8,35 -  9,20                               15 minút

3. hodina:  9,35 – 10,20                               5 minút

4. hodina:  10,25 – 11,10                             5 minút

5. hodina:  11,15 – 12,00                             5 minút

6. hodina:  12,05 – 12,50                           30 minút

7. hodina:  13,20 – 14,05         

7. a 8. hodina TŠV sa vyučuje v blokoch.                                  

Organizácia činnosti ŠKD:

Popoludňajšia činnosť ŠKD 11.15 – 15.45.

Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín na daný školský rok a rozpisom dozoru vyučujúcich, ktorý schválil riaditeľ školy. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický zamestnanec.

Vyučovací proces je organizovaný v učebniach, odborných učebniach, v telocvični a na ihrisku v areáli školy, poprípade na exkurziách, vychádzkach a výletoch.

Počas prestávok sa žiaci zdržiavajú v triedach, prípadne na chodbách. Malé prestávky využívajú žiaci na vykonanie osobných potrieb, prípravu na ďalšiu hodinu, krátky oddych a pohyb. Počas malých prestávok žiak bez dôvodu neopúšťa triedu. Po 2. vyučovacej hodine – počas relaxačnej prestávky žiaci desiatujú, prípadne sa prechádzajú na veľkej chodbe. V priaznivompočasí môžu tráviť relaxačnú prestávku na školskom dvore pod kontrolou vyučujúcich, ktorí vykonávajú pedagogický dozor.

3. Rozvrh hodín

Pri zostavovaní rozvrhu hodín sa prihliada na fyziologickú krivku výkonnosti žiaka v dni a týždni. Za zostavenie rozvrhu hodín zodpovedajú riaditeľ a zástupkyňa riaditeľa školy.

Pri vyučovaní učitelia zohľadňujú schopnosť koncentrácie žiakov na vyučovaní a pedagogické požiadavky na hodinu.

Každá trieda je vybavená dostatočným počtom rôznych veľkostných typov lavíc vhodného školského nábytku. Realizáciu a kontrolu rozsadzovania žiakov podľa výšky a druhu zdravotného postihnutia žiaka vykonáva triedny učiteľ vždy na začiatku ako aj počas školského roku. Vyššie deti sedia v zadných laviciach, deti s poruchami zraku v predných laviciach. Každý vyučujúci má povinnosť upozorňovať žiakov počas vyučovania na správne držanie tela pri sedení a podľa potreby zaraďovať do vyučovacej hodiny malé formy telesnej výchovy. Tiež dbá na dodržiavanie správneho spôsobu vetrania.

4. Odborné učebne a ich vybavenie

Odborné učebne (tri) boli vybudované tak, aby spĺňali všetky požiadavky pre zdravý vývoj žiaka. Kapacitne plne vyhovujú počtu žiakov na vyučovaní.

5. Kancelárske priestory

V priestoroch budovy školy sú účelne rozmiestnené, je potrebné vybaviť ich novou výpočtovou technikou a nábytkom, ktoré už nespĺňajú estetické požiadavky psychohygieny práce.

Ide o kanceláriu riaditeľa školy, kancelária pre administratívu s kanceláriou zástupkyne riaditeľa školy, zborovňa pre učiteľov.

6. Šatne na odkladanie osobných vecí

a) šatne pre žiakov:

- skrinky na zamykanie na dolnej chodbe pre žiakov prvého stupňa, lavičky a poličky na odloženie osobných vecí pre žiakov druhého stupňa na prízemí a prvom poschodí.

b) šatníky pre pedagogických zamestnancov:

- vešiak na odloženie vrchného odevu v chodbičke pred zborovňou učiteľov.

c) šatňa pre prevádzkových zamestnancov:

- upratovačky majú vlastnú skriňu v kabinete výchovného poradenstva a priestor na dievčenskom WC, školník v budove školských dielní.

Článok III.

1. Opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia alebo prenosného parazitárneho ochorenia u žiaka počas vyučovania

Pri výskyte akútneho ochorenia alebo alebo prenosného parazitárneho ochorenia žiaka počas vyučovania je každý vyučujúci povinný upovedomiť o tejto skutočnosti triedneho učiteľa, v prípade parazitárneho ochorenia izolovať chorého od ostatných žiakov.

Pri poskytovaní pomoci konáme uvážene podľa závažnosti udalosti:

- izolujeme žiaka v miestnosti, v ktorej sa nenachádzajú žiaci

- zabezpečíme potrebné pohodlie a podľa potreby prísun tekutín, lieky nepodávame,

- poskytneme prvú pomoc,

- privoláme rýchlu zdravotnú službu,

- oznámime udalosť zákonným zástupcom žiaka (telefonicky).

V období chrípky riaditeľ školy konzultuje zatvorenie školy s príslušným RUVZ. V zmysle metodického pokynu MŠ SR č. 15/2005. Pri konaní plaveckého výcviku, v prípade školy v prírode, alebo lyžiarskeho kurzu riaditeľ školy takisto musí požiadať o jeho schválenie RUVZ. Vyučujúci, ktorý vykonával dozor, alebo mal vyučovaciu hodinu počas ktorej žiak utrpel úraz, zapíše registrovaný a neregistrovaný úraz do zošita s úrazmi uložený u zástupkyne školy, poverený administratívny zamestnanec registrovaný úraz zaeviduje na internetový portál.

Každý žiak je povinný mať hygienické vrecko, ktoré obsahuje mydlo, uterák a hygienické vreckovky. Priebežnú kontrolu hygienických vreciek zabezpečuje triedny učiteľ.

Každý žiak má v žiackej knižke telefonické kontakty na rodičov, ktoré sú zapísané aj v katalógovom liste žiaka. Triedne výkazy sú uložené v zborovni pre učiteľov v príslušných poličkách daných tried.

Pri výskyte prenosného parazitárneho ochorenia (zavšivenie – pedikulóza) v triede, triedny učiteľ informuje vedenie školy a bezodkladne aj zákonného zástupcu žiaka. Vedenie školy bezodkladne informuje ostatných vyučujúcich. Triedny učiteľ písomne na túto skutočnosť upozorní rodičov všetkých žiakov triedy s výskytom vší.

2. Opatrenia pri výskyte prenosného parazitárneho ochorenia Pedikulóza – zavšivenie

Pedikulóza - zavšivenie sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, hlavne však deti. Pôvodca pedikulózy - voš detská (Pediculus capitis), cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, je schopný parazitovať iba na človeku. Žije vo vlasatej časti hlavy, ale aj napr. v obočí, brade, fúzoch. Samček dosahuje veľkosť 2-3 mm, samička 2,9-3,5 mm. Voš detská má ústne ústroje prispôsobené k bodaniu a saniu. Živí sa prúdiacou krvou, za prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka

(hnidy) ku koreňom vlasov pevným prakticky nerozpustným tmelom.

Z vajíčok sa liahnu larvy (pri teplote 25 ˚C za 13-19 dní, pri teplote 30˚C za 7-14 dní). Vývoj vší z vajíčok cez larválne štádia až k dospelému jedincovi trvá priemerne 20 dní, jeho dĺžka závisí od teploty (pri teplote 28-30˚C trvá vývoj 18-22 dní, pri 37˚C 14-15 dní). Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie. Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne. Za život nakladú asi 100-140 vajíčok. Keďže voš detská parazituje len na človeku, zdrojom nákazy je zavšivený človek. Od zavšiveného zdroja je možný prechod na nového hostiteľa od začiatku zavšivenia až do doby jeho likvidácie.

Prenos

Vši sa šíria v ľudskej populácii hlavne pri priamom styku, zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne), ale v menšej miere aj prostredníctvom rôznych predmetov (hrebeňov, kefiek, čiapok, šálov, osobnou alebo posteľnou bielizňou). Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb v spoločných skrinkách, šatniach.

Diagnostika

Na diagnostiku zavšivenia slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Charakteristickým miestom nálezu hníd je hlavne časť hlavy za ušnicami a zátylkom. Jediným spoľahlivým dôkazom trvajúcej zavšivavenosti je nález živých lezúcich vší. Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné zahájenie dezinsekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku.

3. Opatrenia, ktoré je nutné vykonať

a) Opatrenia v rodine:

Dieťaťu a všetkým rodinným príslušníkom je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam, dostupným na trhu a to podľa návodu výrobcu. Šampón sa podľa návodu aplikuje na vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechá sa pôsobiť a opláchne sa čistou vodou. Potom sa šampón aplikuje druhýkrát, opäť sa nechá pôsobiť (podľa návodu) a dôkladne sa opláchne čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto dve po sebe nadväzujúce aplikácie nevyhnutné, s výnimkou u prípravkov, ktoré si na základe návodu výrobcu tento postup nevyžadujú. Na zabezpečenie spoľahlivého účinku (na likvidáciu lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je použitie šampónu potrebné po 8 – 14 dňoch opakovať.

Kúru je dôležité aplikovať naraz a všetkým členom rodiny!

Po vykonaní dezinsekcie šampónom, resp. iným účinným prostriedkom môže ísť dieťa ďalší deň do kolektívu. Ďalej je potrebné vykonať nasledovné:

- Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.

- Čiapky, šatky, šály a iný odev (prípadne plyšové hračky, ak s nimi prišla hlava dieťaťa do styku), ktoré nie je možné vyvariť, je potrebné vyprať minimálne v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz.

Zásadné je zabezpečenie primeranej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

b) Odporúčania  pri podozrení na výskyt prenosného parazitárneho ochorenia - povinnosti základnej školy

Pri akomkoľvek podozrení učiteľa na možný výskyt vší (dieťa sa škrabe, je nepokojné, nesústredené, pohľadom, prezeraním vlasovej časti hlavy) oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a rodičovi (zákonnému zástupcovi  žiaka.

Do príchodu rodiča (zákonného zástupcu) žiaka izoluje od kolektívu.

Je nutné dohliadnuť, aby vrchný odev ( hlavne čiapky, šály) žiaka podozrivého zo zavšivavenia, neboli spoločne uložené (v šatni, na vešiakoch a pod.) s odevmi ostatných žiakov, príp. aby ich iní žiaci nepoužívali.

Ak sa v priebehu 21 dní objavia vši u detí v kolektíve, vykonajú sa represívne opatrenia ako pri hromadnom výskyte.

Vedenie školy zabezpečí informovanie všetkých rodičov (zvolaním rodičovských združení, zápisom do žiackych knižiek), že na škole sa vyskytli vši. Zároveň budú rodičia informovaní, že učitelia školy, s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom školy, budú v detských kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia . Vedenie školy tiež požiada rodičov o súčinnosť, tzn. aby taktiež priebežne  kontrolovali vlasy u svojich detí.

Opatrenia v školskom kolektíve i v rodinách prebiehajú súčasne.

Učiteľ v detskom kolektíve v čase hromadného výskytu následne vykonáva preventívne opatrenia, a to priebežným sledovaním charakteristických prejavov možného výskytu vší u ďalších detí, pričom minimálne dvakrát do týždňa deťom vhodným spôsobom prezrie aj vlasovú časť hlavy.

Opätovný nástup žiaka do školy je možný iba po jeho úplnom vyliečení a s potvrdením od detského lekára.

Ak sa do 21 dní od výskytu vši v kolektívne neobjavia, ohnisko možno považovať za skončené.

Článok IV.

Podmienky pohybovej aktivity

Škola má vlastnú samostatnú budovu telocvične, ktorú využíva na hodiny telesnej a športovej výchovy a pre športovú mimoškolskú činnosť. V telocvični majú žiaci k dispozícii pre svoje potreby 2 šatne, zariadenia na osobnú hygienu oddelené podľa pohlavia (záchodové kabíny, umývadlá).

Telocvičňa má vlastný prevádzkový poriadok.

Na vyučovanie hodín telesnej a športovej výchovy sa využíva aj vonkajší areál – workoutové ihrisko, viacúčelové ihrisko s umelou trávou a trávnaté plochy.

Vyučujúci telesnej a športovej výchovy dbajú na dodržiavanie správnej skladby hodiny a aktívne zapájanie sa detí.

Starostlivosťou o čistotu telocvične je poverený správca telocvične (školníčka zo škôlky). Starostlivosťou o vonkajší areál je poverený školník, ktorý zabezpečuje kosenie trávnatej plochy minimálne jedenkrát mesačne v letnom

období, príp. podľa potreby. Za úpravu vonkajšieho areálu spolu zodpovedajú aj vyučujúci predmetov technika a svet práce.

Článok V.

1. Režim stravovania

Škola má vlastné zariadenie školského stravovania (ŠJ na prvom poschodí v budove s MŠ), ktoré zabezpečuje stravovacie služby a pitný režim pre žiakov základnej školy, deti materskej školy, zamestnancov. Školská jedáleň a výdajňa stravy majú vlastný prevádzkový poriadok.

Žiaci majú po 2. vyučovacej hodine od 9,20 do 9,35 hod. 15minútovú relaxačnú prestávku vhodnú na desiatu. Na obed do školskej jedálne žiaci prichádzajú po 4., 5. a 6. vyučovacej hodine. Obed sa vydáva od 11.30 hod. do13,30 hod.

Učitelia vykonávajúci dozor v jedálni vedú žiakov k správnym stravovacím návykom, vrátane kultúry stolovania a dodržiavania zásad čistoty rúk.

V každej triede je umývadlo a prívod pitnej vody.

Súčasťou obeda v školskej jedálni sú vždy 2 dcl čaju, ovocného, mliečneho alebo iného výživovo hodnotného nápoja. Na potrebu piť  žiakov upozorňuje dozor konajúci učiteľ, v ŠKD vychovávateľka.

2. Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie

Celý školský areál, čiže aj budova školy je zásobovaná vodou z verejného obecného vodovodu v množstve, ktoré spĺňa požiadavku v súlade s Vyhláškou MZ č. 527/2007 Z. z. ....

Odkanalizovanie objektov je do obecnej žumpy.

III. ČASŤ

Článok I.

Starostlivosť o priestory

1. Čistota a údržba priestorov školy

Údržbu školy a drobné opravy zabezpečuje školník. Rozsiahlejšie opravy sa vykonávajú prostredníctvom špecializovaných firiem.

Čistotu jednotlivých priestorov školy zabezpečujú upratovačky v zmysle ich pracovnej náplne a vnútorného poriadku ZŠ. Udržujú zverené priestory v poriadku a čistote tak, aby nebolo ohrozené zdravie detí a zamestnancov školy, resp. iných osôb zdržujúcich sa v objekte.

2. Všeobecné povinnosti upratovačiek

- Hlavnou povinnosťou upratovačky je udržiavať školské miestnosti v náležitej čistote, vo vzornom poriadku, aby sa zdravie žiakov a zamestnancov čo najviac chránilo.

- Bežné upratovanie robí upratovačka nasledovné:

Denne :

- jeden krát za deň sa umývajú s čistiacim prostriedkom podlahy všetkých chodieb a schodísk,

- poobede po vyučovaní, príp. podľa potreby,

- podlahy učební sa denne čistia po vyučovaní,

- navlhko sa denne upratujú pracovné plochy lavíc a stoličiek,

- utieranie kľučiek na dverách,

- v prípade potreby sa navlhko s čistiacim prípravkom čistia umývadlá v triedach, kľučky dvier, odpadkové nádoby v triedach, v zborovni,

- 3 x týždenne sa vysávajú koberce v triedach a ŠKD,

- zariadenia na osobnú hygienu - umytie mís, pisoárov a umývadiel v predsieňach toaliet.

Týždenne sa umývajú navlhko s pomocou čistiacich prostriedkov obkladačky, dvere, parapety okien, obrazy, vykurovacie telesá, podľa potreby nábytok. Ďalej sa týždenne vysávajú koberce v administratívnych pracovniach a čistia sa odpadové nádoby z učební. Vymieňajú sa uteráky v triedach, sociálnych zariadeniach. V prípade potreby aj častejšie. Odvoz, pranie a dovoz uterákov zabezpečuje externá firma so sídlom v Púchove. Čisté, ako aj použité sa oddelene skladujú v zbernom mieste, ktoré má na to upratovačka vyhradené.

Mesačne upratovačky umývajú navlhko s pomocou čistiacich prostriedkov olejové nátery stien, odstraňujú nečistoty zo stien. Podľa potreby poupratujú kabinety. Prevedú dezinfekciu sociálnych zariadení a umývadiel.

Polročne sa umývajú okná, ošetruje sa nábytok.

Jedenkrát ročne sa čistia stropné svietidlá - v lete pri veľkom upratovaní. Počas letných prázdnin upratovačky spolu so školníkom vykonávajú veľké hĺbkové upratovanie – umývanie okien, umývanie olejových náterov, lavíc, stoličiek, nábytku.

Umývanie umývadiel v triedach a všetkých priestorov a vybavenia priestorov sociálnych zariadení dezinfekčnými prostriedkami je nutné len v prípade chrípkového obdobia, alebo ak to nariadi orgán na ochranu zdravia.

Starostlivosť o vonkajšie rekreačné, športové a iné plochy má na starosti školník. Denne v ranných hodinách kontroluje školník čistotu a bezpečnosť školského dvora a chodníkov (vyzbiera papiere, v zimnom období zabezpečí bezpečnosť chodníkov, odhŕňa sneh, posýpa chodníky).

Okolie vchodov do budov zametajú a umývajú upratovačky.

Školník rezom upravuje kríky a stromy, odstraňuje nečistotu zo športovísk.

Pomôcky na upratovanie sú rozdelené podľa účelu, osobitne na zariadenia na osobnú hygienu a podlahy a osobitne na pracovné plochy a nábytok, okná. Čistiace pomôcky sa čistia horúcou vodou a dezinfikujú. Čistiace a dezinfekčné pomôcky a prostriedky sú uložené v miestnosti upratovačiek, vždy mimo dosah detí.

Zabezpečenie čistoty v nocľahárni v priestoroch školských dielní má na starosti upratovačka starajúca sa o čistotu dielní, ktorá je touto prácou poverená riaditeľom školského zariadenia.

Denné upratovanie : vyniesť koše, v prípade potreby navlhko s pridaním čistiaceho prostriedku zotrieť chodbu.

Týždenne : navlhko s pridaním čistiaceho prostriedku zotrieť chodbu, podlahy z PVC, schody, podlahy WC a sprchy . Umyť sedadlá záchodových mís, rukoväte splachovača, povysávať koberce, v prípade potreby očistiť obkladačky.

1 x za dva týždne: vymeniť posteľnú bielizeň, prípadne vždy pred zmene nájomcu.

Mesačne : omiesť steny, očistiť nábytok a zariadenie všetkých miestností.

Veľké upratovanie : 2 x ročne, ometenie stien vo všetkých miestnostiach, umytie okien, dezinfekcia priestorov, umytie krytov osvetľovacích telies, umytie obkladačiek a dlažieb dezinfekčným roztokom, umytie nábytku a zariadenia miestností, dôkladná očista a dezinfekcia WC a spŕch.

Čistá posteľná bielizeň je uložená v skriniach v sklade na prízemí budovy ŠvP.                   Špinavá bielizeň sa ukladá do skladu v budove ŠvP na určené miesto, kým ide do práčovne. Odvoz a pranie bielizne zabezpečuje externá firma so sídlom v Púchove v čo najskoršom termíne. Osušky, prípadne uteráky používajú nájomcovia vlastné a starajú sa o ich čistotu. Pri výskyte prenosného ochorenia môže s bielizňou manipulovať iba dospelá osoba, ktorá sa stará o čistotu objektu podľa pokynov lekára alebo regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Článok II.

Zneškodňovanie tuhého odpadu

Odpady z miestností školy a zariadení, taktiež priestorov nacľahárne v dielňach vynášajú upratovačky do kovových odpadových nádob, ktoré sú umiestnené na vonkajšom stanovišti pri jednotlivých budovách a po naplnení ich školník pripraví na určenom mieste na vývoz.

Vyprázdňovanie, odvoz a likvidáciu vonkajších odpadových nádob zabezpečuje obec, frekvencia každé dva týždne. Nádoby sú pravidelne čistené a dezinfikované. Škola separuje papier, sklo a plasty. Vývoz zabezpečuje tiež OcÚ Lazy pod Makytou.  Škola využíva i zberný dvor v obci na vývoz spoločného separovaného zberu.

Počas školského roka prebieha opakovane zber papiera, papier váži vychovávateľka ŠKD, ktorá zodpovedá za evidenciu odovzdaného papiera a vyhodnotenie. V triedach sú umiestnené koše na netriedený odpad. Zberné nádoby na triedený odpad sú umiestnené na spodnej chodbe.

Článok III.

1. Pokyny pre zamestnancov

Pedagogickí zamestnanci majú na vykonávanie trvalého dozoru nad žiakmi počas prestávok a taktiež počas obeda spracovaný harmonogram, ktorí sú povinní dodržiavať. V prípade absencie učiteľa určí zástupkyňa ZŠ náhradný dozor.

Samostatne sú spracované povinnosti všetkých zamestnancov v rámci ochrany a bezpečnosti zdravia pri práci vnútornou smernicou riaditeľa školy. Taktiež sú učitelia oboznámení s metodickým usmernením MŠ SR č. 4/2009-R k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí. Zabezpečuje sa dodržiavanie metodického usmernenia MŠ SR č.7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach.

2. Pokyny pre návštevníkov

Vstup do objektu školy cudzím osobám je povolený iba s vedomím riaditeľa školy alebo jeho zástupcu. Všetky návštevy sa oznamujú v priestoroch kancelárie zástupcu riaditeľa a ekonóma školy. Nie je dovolený voľný pohyb cudzích osôb v priestoroch školy.

Zákonní zástupcovia žiakov nesmú svojimi návštevami rušiť vyučovací proces, ale dohodnú si s učiteľom stretnutie tak, aby ich návšteva vyučovací proces a povinnosti učiteľa nenarušovala.

Článok IV.

Bezpečnosť žiakov aj zamestnancov

V škole sú dodržiavané všetky predpisy BOZP a PO.

Škola si zabezpečuje služby autorizovaného bezpečnostného technika a technika PO, ktorý zabezpečuje služby v zmysle aktuálnych právnych predpisov a dohliada na dodržiavanie pravidiel BOZP a PO.

Bezpečnosť práce je zo strany zamestnávateľa zabezpečovaná:

- pravidelným preškolením všetkých zamestnancov,

- preškolením nových zamestnancov,

- zabezpečením OOPP podľa vnútroorganizačnej smernice a potrieb zamestnancov,

- vytvorením dobrých pracovných podmienok,

- uplatňovaním zákona NR SR č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, znenie podľa úpravy č. 465/2005 v znení neskorších predpisov, v škole sa rešpektuje zákaz fajčenia. Na vstupnej chodbe do budov je na dobre viditeľnom mieste oznam zákazu fajčenia.

- udržiavaním budovy v dobrom technickom stave,

- pravidelnou kontrolnou činnosťou.

Bezpečnosť žiakov je zo strany školy zabezpečená:

- zabezpečením budovy počas vyučovania,

- vytváraním vhodných materiálnych a hygienických podmienok vyučovania,

- udržiavaním budovy v dobrom technickom stave,

- vhodnou prevenciou (poučenia),

- zabezpečením dozoru pri každej činnosti a aktivite poriadnej školou (žiak nesmie bez povolenia učiteľa opustiť triedu, školu, ani školský areál),

- aktívnou spoluprácou s rodinou žiaka,

- pravidelnou kontrolnou činnosťou.

Za bezpečnosť nad ubytovanými osobami v priestoroch nocľahárni v školských dielňach zodpovedá výlučne nájomca.

Článok V.

1. Plán opatrení pre prípad mimoriadnych udalostí a havárií

- V prípade nebezpečenstva musia zamestnanci i deti rýchlo a čo najbezpečnejšie opustiť priestory budov. Únikové cesty a núdzové východy vedú čo najkratšou cestou na voľné priestranstvo alebo do bezpečného priestoru. Určené únikové cesty a núdzové východy sú označené značkami, trvanlivé a

zreteľne čitateľné. Pri únikových značkách je umiestnený únikový plán.

- V škole je spracovaná kompletná dokumentácia protipožiarnej ochrany.

Zamestnanci školy sú pravidelne školení. V budovách sú označené požiarno - evakuačné plány, únikové cesty a je stanovená ohlasovňa požiarov. Škola má zabezpečený dostatok hasiacich prístrojov v zmysle platnej legislatívy. Hasiace prístroje sú na určených miestach. Zamestnanci školy sú zodpovední za dodržiavanie predpisov PO.

Mimoriadne udalosti a havárie je nutné neodkladne hlásiť na sekretariát, vedeniu školy. Pri evakuácii postupovať podľa pokynov a plánu. Pre prípady mimoriadnych udalostí a havárií v škole je zriadená hliadka , ktorej členovia sú vybraní podľa profesií, či odborného zamerania:

- riaditeľ školy,

- zástupkyňa riaditeľa školy pre ZŠ aj MŠ – organizácia činností v budove školy

- školník - BOZP, požiarna ochrana, veci technické a uzávery energií v rozvodoch,

- technik PO.

Škola má spracované vnútorné smernice pre úsek BOZ, PO, CO, ktorými sa riadi.

 

Miesta a adresy na tiesňové volania:

Hasičský a záchr. zbor: Púchov, Nimnická cesta č. 20, t. č.: 150, 463 45 21-2,

Pohotovostná služba elektrárne: Žilina, Dlabačova 23, t. č.: 0800 159 000,

Pohotovostná služba plynárne: Žilina, Dvory 58/18, t. č.: 0850 111 727,

Pohotovostná služba vodárne: Považská Bystrica, Nová ulica č. 133, t. č. 042/4307353, 0905 716 468

Polícia: Púchov, Trenčianska 1320/9, t.č.: 158, 463 45 14,

Rýchla zdravotná pomoc: Púchov, Pod Lachovcom 821/21, t. č.: 155, 460 52 19

Tiesňové volanie: Trenčín, Hviezdoslavova 3, t. č.: 112

 

IV. ČASŤ

Článok I

Záverečné ustanovenie

 

      Každý zamestnanec ZŠ bude preukázateľne oboznámený s týmto prevádzkovým poriadkom po jeho schválení Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici.

 

     Prevádzkový poriadok nadobúda platnosť dňom jeho schválenia.

 

Prevádzkový poriadok vypracoval: Mgr. Milan Kuchta, riaditeľ ZŠ s MŠ

 

V Lazoch pod Makytou 25.06.2018

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Lazy pod Makytou
    020 55 Lazy pod Makytou 148


    IČO : 36129771
    DIČ : 2021672642
  • Základná škola :
    042/4681949
    042/4681985
    0911 983 955
    Materská škola , Jedáleň :
    042/4681180


    Zriaďovateľ školy : Obec Lazy pod Makytou

    Starosta obce : Ing. Ján Mičega
    Adresa : Obec Lazy pod Makytou ,
    02055 Lazy pod Makytou 157
    IČO : 00317446
    Telefón : 042/4681932
    Fax : 042/4681932
    E - mail : obeclazypodmakytou@stonline.sk


Fotogaléria