Zápis do MŠ Stravovanie v ŠJ Čo potrebuje dieťa pri nástupe do MŠ? Povinné predprimárne vzdelávanie v MŠ Pomôcka k zápisu do základnej školy Otvorenie školského roka 2023/2024 v materskej škole ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM MŠ ŠKOLSKÝ PORIADOK SPRÁVA O VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI_ZA_ŠK_ROK_2022_2023 Denný poriadok

Materská škola pri ZŠ

Povinné predprimárne vzdelávanie v MŠ

S účinnosťou od školského roku 2021/2022 je absolvovanie predprimárneho vzdelávania v materskej škole povinné pre všetky deti, ktoré dosiahnu 5 rokov do 31. 08.!!!

Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ MŠ, ZŠ s MŠ rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe:

- písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,

- písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast,

- a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

Najčastejšími dôvodmi na pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania (v minulosti odklad plnenia povinnej školskej dochádzky) sú:

·         -  fyzická a psychická nezrelosť dieťaťa,

·         -  dieťa je dlhodobo choré - stanovisko od detského pediatra alebo psychológa,

·         -  dlhodobejší pobyt v zahraničí,

·         -  prílišná emocionálna naviazanosť dieťaťa na rodičov,

·         -  dieťa sa narodilo medzi májom a augustom a:

- má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety,

- nevydrží sústrediť sa a nezapamätá si vetu,

- nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu,

- nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, jesť,

- nepozná údaje o sebe (rodina, adresa, svoj vek),

- nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky,

- je nezrelé, neposedné, netrpezlivé,

- dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici a pod.